Pozycjonowanie - Czym okazuje się być pozycjonowanie, jakie to są jego rodzaje, czemu opłaca się i jak je wykonywać? (na własną rękę czy powierzyć agencji). Przykrótki zbiór wszelkich pożytecznych porad!

Pozycjonowanie seo - Czym okazuje się być optymalizacja seo, jakie to są jego warianty, dlaczego należy i jak je wykonywać? (własnymi rękoma czy zlecić agencji). Przykrótki zestaw wszystkich pożytecznych informacji!

Pozycjonowanie seo to nieco sekretne wyrażenie, z którym do czynienia nie ma na co dzień wiele osób. Managerowie stron, którzy jednak dbają o potężną pozycję swojej witryny www, bloga czy sklepu internetowego świetnie jednakże wiedzą, iż pozycjonowanie to podstawowa czynność, aby znaleźć się wysoce w rankingu Google i być wyświetlanym na górze listy osób wyszukujących dane informacje. Samo pozycjonowanie nie jest dokuczliwe do realizowania, ale wymaga rozpoznania całego tematu. W tym tekście przedstawiamy odpowiedź na pytanie, czym jest optymalizacja seo oraz podpowiadamy jak pozycjonować witrynę, w jakim celu jest to takie znaczące oraz jakie to są typy pozycjonowania.

Czymże jest pozycjonowanie seo?Działaniami seo nazywamy wszelkie wykonywania, które mają sprawić, iż nasza witryna www będzie pojawiała się wysoko w rezultatach wyszukiwania, jeżeli dana osoba poszukiwać będzie danego hasła. Wyszukiwarka Google ustala na podstawie dużej liczby elementów, jakie strony internetowej wyświetlić, wówczas gdy konkretna persona szuka konkretnych informacji. Google sporządza więc ranking najbardziej potrzebnych stron internetowych www i wyświetla je w odpowiedniej sekwencji. Pozycjonując stronę, na własną rękę wpływamy na dużo detali tak, aby Google uznało naszą witrynę za przydatną, zawierającą wiele informacji oraz ją wyświetliło jak najwyżej. Pozycjonowanie seo witryny internetowej może odbywać się na wiele rodzai. Posiadamy możliwość optymalizować samą witrynę www, ustawiając odpowiednie elementy w taki sposób, żeby były interesujące dla Google jak również prowadzić czynności zewnętrzne np. linkowanie. W ogólności zachodzi nader duża liczba elementów, na które możemy oddziaływać samemu. Co niektóre z nich mają wyższą wartość a niektóre niższą.

Podpowiedź: Google umie osobiście rozpoznawać i indeksować strony bez naszych prac. Jeśli jednak ustawimy właściwie co niektóre składniki, wyszukiwarka wysoce łatwiej będzie umieszczała wysoce w rankingu powyższą stronę. Ingerując w tenże proces, posiadamy ogromny wpływ na to, na jakiej to pozycji pojawi się nasza witryna internetowa.Pozycjonować stronę możemy samemu jak i również wykupując usługę w firmach promocyjnych, lub agencjach seo, których jest mnóstwo na rynku. https://brucemcculloch32.kinja.com/piec-technik-aby-dostac-pozycjonowanie-ktore-stosuja-s-1837692257 Dają one skomplikowane oferty, jednostkowe czynności czy doradztwo w tym zakresie. Pozycjonować jesteśmy wstanie również różnorakiego rodzaju witryny www np. małe blogi, sklepiki internetowe czy ogromne serwisy. Najkorzystniejsze rezultaty daje długie i regularne przeprowadzanie pewnych czynności. Koszt seo może być różny w zależności od liczby wykupionych prac, ich jakość, renomy czy propozycji. Koszta mogą w związku z tym wahać się od kilkunastu złotych nawet do kilkudziesięciu setek złotych co miesiąc. Tańszą opcją dla agencji pozycjonerskich są freelancerzy, którzy w podobny sposób robią pozycjonowanie seo za ociupinę niższe kwoty.
Ale dlaczego pozycjonuje się witryny i dlaczego należałoby?

Ale dlaczego musimy pozycjonować naszą stronę? To 1-dno z podstawowych zagadnień, które spada przy problemie działań seo. Powinno się prowadzić takie czynności z kilku powodów. Początkowym i głównym jednocześnie jest możliwość znalezienia się naszej witryny internetowej na wielkich pozycjach w wynikach poszukiwania w konkretnej branży czy też kategorii i zdobywanie sporej liczby interesantów czy czytelników. https://www.storeboard.com/blogs/architecture/pozycjonowanie-czym-jest-pozycjonowanie-jakie-sa-jego-warianty-po-co-nalezy-i-jak-je-wykonywac-osobiscie-czy-polecic-agencji-kr%C3%83%C2%B3tki-zbi%C3%83%C2%B3r-wszystkich-uzytecznych-porad/988005 Jeśli będziemy odpowiednio “podpowiadać” Google, o jakich rzeczach jest nasza witryna i że jest wartościowa, będziemy pojawiali się np. w top10 czy top3 wyników pod określonym hasłem. Im wyższa nasza pozycja, tym potężniejszy ruch pozyskiwać będziemy np. na nasz serwis czy do naszego sklepu komputerowego. Wyraźnie największa liczba ludzi osób wchodzi na początkowe dwa, trzy rezultaty a nieco mniej na pozostałe siedem osiem na pierwszej stronie. Druga strona jest niesłychanie nieczęsto wyświetlana, a kolejne są w zasadzie już lekceważone. Jeżeli zatem chcemy, ażeby wiele użytkowników odnajdywało naszą witrynę w wyszukiwarce google, opłaca się pozycjonować tą stronę www.

Następnym czynnikiem, dla któregoż należy by wysoce w wynikach szukania są sprawy wizerunkowe. Jeżeli pozostaniemy na szczytnych lokatach, masa ludzi będzie uważało naszą agencję za w rzeczywistości cenną i przydatna, ponieważ samo Google ją zaleca i gloryfikuje. Pozwala to skonstruować własną reputację i właściwy wizerunek firmy. Jeśli nie pozostaniemy wyświetlani w wyszukiwarce Google, co niemiara osób nie zdecyduje się na korzystanie z naszych posług, dlatego że nie będzie wiedziała, co ma myśleć o takiej agencji. Istnienie w Google w obecnej chwili to otwarcie mus.

Pozycjonowanie ogólneJeżeli chcemy pozycjonować naszą stronę, istnieje na to kilka rodzajów. Naczelnym z nich jest optymalizacja strony. Wskazane jest ulokować odpowiednio tytuł i spis witryny, które będą wyświetlane w wyszukiwarce google obok naszego adresu www jednostkom, które wyszukują danych. Za pomocą temu nie tylko konsumenci dowiedzą się, o czym jest ta witryna, ale i dodatkowo Google. Należałoby sytuować też linki na naszej stronie www do odmiennych jego części i wpisów co także pomaga indeksacji. Kolejnym elementem jest układanie treści seo. To treści naszpikowane słowami kluczowymi, pod jakimi chcemy być wyszukiwani w internecie. Mają szansę one zawierać np. nazwy kategorii, tematów czy określonych obiektów, jeśli prowadzimy sklepik. Wpisy seo zdołamy zapisywać własnymi rękoma lub złożyć zamówienie w instytucjach interaktywnych, lub agencjach seo. Przydatnym elementem pozycjonowania jest linkbuilding, czyli zamieszczenie backlinków do naszej witryny na innych serwisach w internecie. Google za pomocą temu oznacza naszą popularność i sugeruje się poleceniami obcych witryn. Tę usługę również zdołamy złożyć zamówienie w agencji seo, a jej pracownicy na wielu serwisach będą dorzucać np. zaproszenia na naszej stronki internetowej z adresem czy posty polecające.

Pozycjonować damy radę również stronę na wiele rodzajów. Może być to np. pozycjonowanie seo lokalne, które ma umożliwić kolosalną kondycję naszej strony www na miejscowym rynku scalonym z zdefiniowaną miejscowością czy pozycjonowanie seo pod funkcje wyszukiwania głosowe, wówczas gdy potrzebujemy zostać wyświetlani wyżej od rywalizacji, wówczas gdy nabywca zadaje zapytanie przez mikrofon. Mamy możliwość również pozycjonować witrynę w szerokim zakresie - pod dużo fraz lub pod urządzenia mobilne. Oprócz pozycjonowania ogólnego, które jest bazą, zdołamy pozycjonować stronę w danym nurcie. Niepodważalnie warto pogadać o takich strategiach z doradcami w agencjach seo, jacy pomogą podjąć nam słuszną decyzje i wyselekcjonować odpowiednie pozycjonowanie do naszej kondycji. http://kirkpatrickguerrero0.bravesites.com/entries/general/pozycjonowanie---czym-okazuje-si%C4%99-by%C4%87-pozycjonowanie-seo-jakie-s%C4%85-jego-warianty-po-co-warto-i-jak-je-przeprowadza%C4%87-na-w%C5%82asn%C4%85-r%C4%99k%C4%99-czy-powierzy%C4%87-agencji-tre%C5%9Bciwy-zbi%C3%B3r-ka%C5%BCdych-po%C5%BCytecznych-porad https://www.openlearning.com/u/pate74nedergaard/blog/OptymalizacjaSeoCzymeJestPozycjonowanieSeoJakieSJegoRodzajeDlaczegoOpacaSiIJakJeRealizowaSamodzielnieCzyPowierzyAgencjiOszczdnyWSowachZbirWszelkichUytecznychInformacji/

Jakiego typu oferty prezentują firmy SEO? Przekonaj się, z których ofert możesz korzystać selekcjonując filię SEO zajmujące się promowaniem witryny internetowej!

Agencje SEO to jedne z popularnych instytucji na rynku tuż w pobliżu tych interaktywnych czy marketingowych. Agencje takie zajmujące się seo strony www mogą dawać przeróżne usługi, które pomagają podwyższyć naszą sytuację w wyszukiwarce Google różnymi strategiami. Firmy seo proponują często też usługi dodatkowe, które nie mają ścisłego partnerstwa z działaniami seo, a wyłącznie ogólnie pojętym marketingiem internetowym Poniżej obrazujemy jakiego typu usługi - kluczowe i dodatkowe oferują agencje SEO i jak funkcjonują w rzeczywistości.

Czym jest agencja SEO? Jak działają?Agencje SEO to agencje zajmujące się działaniami seo witryn www. Na rynku pracują jako najbardziej profesjonalne, jako że najczęściej zajmują się wyłącznie działaniami seo i oferują towary w wąskiej kategorii. Agencje takie głównie zatrudniają wielu profesjonalistów z rozmaitych dziedzin seo. Są to spółki działające stacjonarnie - posiadające siedzibę w realnym świecie, ale proponują w zasadzie posługi w internecie. Obowiązkiem agencji seo będzie sprawienie, aby witryna internetowa klienta znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwarki. Agencje takiego rodzaju mają możliwość ofiarować kompleksową obsługę składającą się ze wszystkich elementów, jakie proponują, ale też i dają możliwość doboru poszczególnych ofert takich jak seo copywriting czy link building. Z ich pomocy możemy zarówno korzystać długofalowo, współpracując z nimi np. przez szereg lat (co daje najkorzystniejsze rezultaty) lub stosować je z rzadka np. do optymalizacji witryny pod kątem seo po jej tworzeniu. Agencje seo są jednymi z najliczniejszych filii na rynku tuż po tych marketingowych. http://gardner99schneider.bravesites.com/entries/general/pozycjonowanie-seo---czym-b%C4%99dzie-pozycjonowanie-jakie-to-s%C4%85-jego-warianty-czemu-op%C5%82aca-si%C4%99-i-jak-je-przeprowadza%C4%87-na-w%C5%82asn%C4%85-r%C4%99k%C4%99-czy-poleci%C4%87-agencji-tre%C5%9Bciwy-zbi%C3%B3r-wszelkich-przydatnych-porad Bez przeszkody znajdziemy także właściwą agencję, która świadczy porządane przez nas usługi w odpowiedniej kwocie.

Naczelnym typem ofert, jakie proponują agencje seo, jest optymalizacja witryny www. Jest to usługa poprawnego uporządkowania samej strony www internetowej w ten sposób, żeby była ona przychylna przez Google, a wyszukiwarka mogą ją swobodniej oraz wyżej indeksować. Optymalizacja strony opiera się na przeprowadzeniu prac bezpośrednio na niej. Możemy zakupić ją niezależnie w dowolnym czasie np. po jej stworzeniu, kupieniu czy wprowadzaniu fundamentalnych transformacji. http://b3.zcubes.com/v.aspx?mid=1429650 Optymalizacja witryny www prowadzona jest się np. poprzez ustawienie najlepszych metadanych, tytułu i opisu witryny www w wyszukiwarce Google bądź nadaniu stosownej struktury tak, aby była ona atrakcyjniejsza dla Google. W toku optymalizacji agencje seo weryfikują i ew. poprawiają podlinkowanie wewnętrzne, należyte użycie nagłówków, śródtytułów, opisy przedmiotów - jeśli jest to sklepik czy działanie pełnej witryny. Optymalizacja strony www to nie tylko postępowanie stricte seo, ale też i zrobienie, tak by witryna www funkcjonowała w mgnieniu oka, bez żadnych problemów i była interesująca dla użytkownika. Google bierze pod uwagę okres ładowania witryny czy jej popularność i liczba czasu, który spędzają na niej klienci.

Inną kultową usługą, którą proponują filie seo, będzie linkbuilding. To położenie linków na zewnętrznych serwisach sieciowych bloga czy forach. Za pośrednictwem temu Google ocenia jak bardzo znana i promowana jest nasza witryna przez odrębnych internautów sieci i czy opłaca się lokować ją wysoko w wynikach poszukiwania w wyszukiwarce. Agencje seo mogą systematycznie dodawać posty polecające naszą stronę z linkami do niej na odpowiednich forach czy w social mediach, tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Agencje SEO dobierają adekwatne strony pod kątem ich reputacji, atrybutów dofollow i nofollow czy konstruują posty tak, aby nie były odbierane i oznaczone jako webspam.

SEO Copywriting to 3 usługa, jaką często prezentują agencje seo. Jest to tworzenie tekstów seo, w których będą również pomocne dla petentów, ale i też adekwatnie zoptymalizowane dla wyszukiwarki Google. Na podstawie wyrażeń kluczowych ocenia, o czym jest dana witryna i jak dużo danych na dany temat znajduje się na niej. Firmy seo zatrudniają copywriterów, którzy znają wymogi seo, wykonania efektywnego tekstu pozycjonującego i piszą je dla odbiorców. Rezerwując takie wpisy, dostaniemy teksty ciekawe, tematyczne, ale i zawierające kilka gatunków fraz w adekwatnym rozmieszczeniu i natężeniu. Korzystając z SEO Copywritingu, treści pozostaną też poprawnie sformatowane, rozdzielone i wyprodukowane tak, aby dać, jak najkorzystniejszy efekt pozycjonujący.

Pozycjonowanie lokalne to następna, niesłychanie popularna usługa udzielana przez agencje seo. Jest to pozycjonowanie witryny pod kątem podanej lokalizacji. W tej opcji agencja dąży do tego, by ta strona była wyświetlana wysoce w wynikach wyszukiwarki ludziom korzystającym z Google w danej okolicy i szukającym porad w konkretnym mieście. Usługa ta przewodzona jest do internautów operujących stacjonarnie i szukających użytkowników lokalnie. Do prac pozycjonowania miejscowego zdecydowanie będzie włączało się organizowanie teksów seo z lokalnymi frazami, linkbuidling na lokalnych forach internetowych, stworzenie wizytówki w Google Moja Firma czy optymalizacja seo wizytówki w Google Maps.

Do nieco mniej popularnych, mimo to też czasem oferowanych usług za pośrednictwem agencje seo może należeć np. pozycjonowanie pod wynajdowanie głosowe, audyt seo, pozycjonowanie w określonych krajach gdzie rynek jest odrobinę inny i warto podjąć inne etapy lub pozycjonowanie duże.

Posługi dodatkoweFirmy seo często podają także inne usługi złączone generalnie z marketingiem internetowym, ale nie mające bezpośredniego działania na seo i pozycjonowanie witryny. Z gwarancją będzie to copywriting i content marketing, a mianowicie organizowanie różnego charakteru treści, które będą przyciągać nabywców oraz słuchaczów. W agencjach seo zamówimy więc przeważnie artykuły tematyczne na blog czy treści różnego typu. Bardzo często agencje seo oferują również kampanie reklamowe. Możemy więc wykorzystać ze sporządzenia takiej kampanii, jej konfiguracji czy obsługi. Cząstka agencji seo zajmuje się prowadzeniem kont w social mediach oraz promowaniem firmy na portalach społecznościowych. http://www.imfaceplate.com/Drachmann49C/najlepsze-profile-twittera-w-temacie-pozycjonowanie-do-ledzenia Usługi dodatkowe, jakie to proponują firmy seo, będą bardzo niejednokrotnie związane z ogólnym marketingiem internetowym. Trzeba z nich posłużyć się, jeśli współpracujemy już pod kątem seo z konkretną agencją, ponieważ będzie to dogodne i efektywne, a podejmowane działania będą tworzone pod kątem innych prac pozycjonerskich i dostarczą wspanialszy skutek.


Ile kosztuje pozycjonowanie seo stron internetowych?

Zlecając jakiejś osobie optymalizacja seo stron internetowych, winniśmy zainteresować się, z jakimi łączy to się wydatkami. Tegoż rodzaju posługa wyceniana może być na różne metody. Opłaty w specyficznych firmach SEO odróżniają się od siebie diametralnie. Opłaca się, mieć pojęcie, od czegoż tak naprawdę jest zależne wycena usługi pozycjonowania witryn www internetowych. Głównym najbardziej istotnym składnikiem jest typ pobieranej opłaty. Na rynku zazwyczaj współwystępują dwie formy rozliczeniowe. Z przedsiębiorstwami SEO rozliczać się damy radę za pomocą abonamentu lub za pozyskany efekt. Rozliczanie abonamentowe opiera się na tym, iż co miesiąc uiszczana jest ciągła opłata. Po wpłaceniu podejmowane są określone działania. Nie mamy jednakże pewności czy pozostaną one stworzone, a także czy rezultat takiego działań seo definitywnie okaże się dla nas owocny. Może okazać się wszak, że zapłata będzie pobrana, działania zostaną zrobione, a pozycje witryny w wyszukiwarce Google nie będą się polepszały. Alternatywną procedurą rozliczania, w większym stopniu uczciwą i korzystną dla kontrahentów jest rozliczanie za osiągany skutek. Z filią SEO rozliczasz się wyłącznie wtedy, kiedy Twoja strona internetowa zdobędzie zdefiniowany w umowie efekt na ustalone słowa kluczowego. To określa, że w sytuacji, kiedy nie uda się wypozycjonować strony na słowo kluczowe, na jakim Ci zależało, nie zapłacisz w zupełności nic. W sprawie, gdyby udało się, niemniej jednak polepszyć pozycję witryny na wyrażenie kluczowe, zapłacisz kwotę wpisaną w spisanej przedtem umowie. Tegoż typu postać rozliczeniowa jest rzeczywiście pozytywna dla danego nabywcę. Nie są potrzebne od niego miesięczne wpłaty, które nie zagwarantują uzyskanych rezultatów. https://mcclanahanmcclanahan5.bladejournal.com/post/2019/08/29/Pozycjonowanie-seo-Czym-jest-pozycjonowanie-seo,-jakie-to-s%C4%85-jego-rodzaje,-po-co-wskazane-jest-i-jak-je-wykonywa%C4%87-(osobi%C5%9Bcie-czy-zleci%C4%87-agencji).-Przykr%C3%B3tki-zestaw-wszelkich-przydatnych-porad! Drugą istotną kwestią jest rodzaj wyceny seo poszczególnych słów kluczowych kluczowych związanych ze stroną. Wyrażenia kluczowe użyte w późniejszym etapie w działaniom seo w firmach szacowane są na rozmaite metody. Na ogół spotkanym faktem jest wycena poparta precyzyjną analizą wyrazu kluczowego. Rozpatrywanie polega stwierdzeniu najważniejszych danych na temat frazy kluczowej. Pod uwagę przyjmuje się cyfrę miesięcznych wyszukiwań konkretnego słowa kluczowego, rywalizację na konkretną frazę, a także ogólną liczbę rezultatów w wyszukiwarce Google na tę słowo kluczowe. Innym czynnikiem, jaki to być może określać koszta pozycjonowania witryny, będzie tematyka związana z frazą. Jak wiadomo, że więcej zapłacimy za optymalizacja seo stron powiązanych z branżą ubezpieczeniową aniżeli z humorem. Dla przykładu, wówczas gdy prowadzisz towarzystwo ubezpieczeniowe i zechcesz wypozycjonować stronę na wyraz kluczowe powiązane z tą specjalnością, to wszystko na to wskazuje, iż zapłacisz chociażby do pięćdziesięciu razy więcej aniżeli w przypadku frazy powiązanej z humorem. https://www.goodreads.com/topic To znaczy, iż są słowa kluczowe, za których pozycjonowanie seo zapłacimy 5000 zł, a bywają i takowe, za które zapłacimy 100 zł. Tak obszerny przedział cenowy sprawia, że przed zleceniem jakiejś osobie pozycjonowania winniśmy poprosić o rozpiskę ze całkowitą wyceną. http://www.docspal.com/viewer?id=- Bądźmy, zatem ostrożni. Nie chcemy w końcu powierzyć agencji SEO zrealizowanie czegoś, czego po prostu nasz własny aktualny budżet nie jest w będzie udźwignąć. Przy zlecaniu działań seo warto mieć na uwadze, też że nie każde miejsca uda się ulepszyć. Warto więc zdefiniować kilka wyrażeń kluczowych, jakich miejsca pragnęlibyśmy podnieść, a na pewno któreś słowo uda się z ogromnym skutkiem wypozycjonować. Ze względu na liczbę elementów, które mają wpływ bezpośrednio na wycenę wyrażenia kluczowego, trudno jest wprost ustalić, jaka jest konkretna całkowita cena seo. W momencie zlecania firmie SEO takiego zlecenia, warto zapytać, które czynniki bierze ona pod uwagę przy wycenie. Podstawową sprawą są, także typy technologii wykorzystywanych w trakcie seo. Interesant winien dowiedzieć się, czy też filia SEO wykorzystuje strategie typu black hat, czy white hat. Wówczas gdy firma zapewni, iż stosuje sposoby white hat, to jesteśmy w stanie być spokojni o naszą witrynę, że nic złego się z nią nie stanie na skutek seo. W sytuacji, jeśliby ktoś odpowiedział, że wykorzystuje się techniki Black hat, winniśmy trzy razy pomyśleć się, czy zechcemy z takiej usługi skorzystać. Nieudolne wykonywania pozycjonera w dziedzinie Black Hat SEO potrafią wywołać więcej złego niż dobrego. Stosowanie technik Black Hat, czyli niezgodnych z regulaminem wyszukiwarki Google łączy się z ryzykiem założeniu naszej stronie filtra od pracowników Google. Na skutek takiego typu wydarzenia odnalezienie naszej witryny w Google będzie de facto nieosiągalne. Są bezspornie procedury na zdejmowanie takowego filtra i powrót do wyników wyszukiwania, jednakże cały przebieg jest niesłychanie czasochłonny i nie zawsze ukończy się dla nas pomyślnie. Z tego czynnika powinniśmy pomyśleć się, komu zlecamy pozycjonowanie seo takiej strony. Należy za każdym razem zobaczyć opinie o określonych agencjach SEO. Z nich możemy dowiedzieć się autentycznych informacji o efektach działania takich agencji. Finalną sprawą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, podczas zlecania komuś działań seo strony jest to, czy zapewnia on utrzymanie wyników witryny na wskazane wyrażenia kluczowe w określonym okresie. Termin jest w stanie się różnić, najlepiej, ażeby nie było to krócej niż 1 rok po rozliczeniu. Niesłychanie częstokroć zdarza się, iż bez owijania w bawełnę po rozliczeniu i sfinalizowaniu warunków umownych agencja SEO usuwa poprzednio dodawane linki zwrotne i posty z zaplecza, które miały wpływ na odpowiedni rezultat naszej witryny w wyszukiwarkach. Wycofanie linków aktywizuje nagłe zmniejszenie reputacji naszej witryny w oczach Google, co powoduje zauważalnym spadkiem pozycji. Reasumując, cały przebieg związany z wyceną działań seo jest niesłychanie wielowarstwowy. Nie da się stwierdzić precyzyjnie, ile kosztować będzie ta usługa. W każdej firmy SEO ceny te będą się różnić i zależeć mogą być od przeróżnych powodów. Zastanawiając się nad pozycjonowaniem witryny na ustalone wyrażenia kluczowe, musimy udać się do paru firm i poprosić o ich wycenę.